Kto ruinuje, či neruinuje našu ekonomiku?...

Autor: Helena Kmeťová | 21.1.2013 o 21:42 | (upravené 21.1.2013 o 22:12) Karma článku: 7,05 | Prečítané:  1034x

,, Strašná krivda na Rómoch v oblasti dávok? ,, ...tak tento názov článku na spravodajskom portáli jednej z dvoch  našich najsledovanejších súkromných TV mi poriadne zdvihol žlč.

Autor tohto článku sa snaží spochybniť výsledky analýzy Svetovej banky uverejnenej na etrend.sk, podľa ktorej vyplýva, že najväčšími poberateľmi dávok sú jednotlivci, to znamená nezamestnaní jedinci, ktorí sú osamelí, slobodní, rozvedení bezdetní a je ich až 62% z celkového počtu poberateľov dávok, a to znamená, že takíto sa prakticky v Rómskych osadách ani nenachádzajú, keďže všeobecne platí, že mladé páry už do 30tky majú niekoľko detí.

Podľa grafu poberjú  16% páry s 1 - 4 deťmi, páry viac s ako 4 deťmi 3%,  jednotlivci s 1 -4 deťmi 11%, jednotlivci s viac ako 4 deťmi 0%, bezdetné páry 8%  z celkového počtu poberateľov dávok v Hmotnej núdzi a chcem upozorniť, že tento graf nemapuje iba Rómsku populáciu, lebo taká štatistika vlastne neexistuje, ale berie do úvahy všetkých občanov Slovenskej republiky, závislých na dávkach v hmotnej núdzi.

Autor článku na spravodajskom portáli sa pýta :

..... ,,Z čoho teda Rómovia v osadách žijú, keď nie z dávok v Hmotnej núdzi?,,

A hneď si aj odpovedá na otázku, že žijú z rodičovských príspevkov a zasa sa oháňa číslom, že v roku 2011 bolo vyplatených 51 tisíc príspevkov pri narodení dieťaťa v sume 678, 49 €, to znamená, že určite tieto príspevky väčšinou dostali Rómovia.

 

Ale pýtam sa ja...ako mohla väčšina Rómov dostať tieto príspevky, keď v osadách nájdete minimum párov splňajúcich podmienky na vyplatenie príspevku?  Väčšina, ako je známe, má viac ako tri deti, veď to je predsa tŕňom v oku všetkým, nie?

Za rok 2011 štát vyplatil na dávkach v Hmotnej núdzi 273 miliónov eur, každý si môže podľa tohto grafu vyrátať, koľko skutočne z tejto sumy dostali rodiny s deťmi, všetky rodiny, nie iba Rómske a že je aj medzi majoritným obyvateľstvom dosť mnohodetných rodín, to hádam nemusím zdôrazňovať. Veď len pred pár dňami v spravodajstve tejto TV sa objavil šot, kde predstavili mladú bielu rodinu so 14timi deťmi, ktorá žila z rodičovského príspevku v kombinácii s dávkami v Hmotnej núdzi, lebo otec rodiny bol nezamestnaný.

Prečo bol nezamestnaný, to asi nemusím zdôrazňovať...samozrejme, že keď rodičovský príspevok spolu s dávkami v HM im hodí mesačne okolo 800 €, neoplatí sa mu pracovať niekde za 400 - 500€.

 

Hneď na úvod článku autor uvádza, že etrend.sk sa týmto grafom snaží zmierniť nahnevanosť voči Rómom a tak autor pokladá za svoju povinnosť naopak, rozdúchavať a podpichovať nenávisť a ,,nahnevanosť,, voči Rómom a neváha k tomu použiť polopravdy a zámerne upravuje pravdu tak, ako sa mu to hodí.

 

Ano, Rómovia v osadách žijú z dávok v Hmotnej núdzi, žijú z rodičovských príspevkov, to sa nikto nesnaží spochybniť, len autorovi článku ušla jedna maličkosť a to taká, že podľa tohto grafu rozhodne Rómske, ani Slovenské mnohodetné rodiny neruinujú tento štát a že prioritou Ministerstva práce a sociálnych vecí by malo byť pre tých 62% ľudí v produktívnom veku, slobodných , bezdetných nájsť uplatnenie na trhu práce.

 

Autor článku na spomínanom spravodajskom portáli sa pod svoj článok nepodpísal, dokonca nepovolil ani diskusie, lebo vedel, do akého osieho hniezda šťuchá. Vie dobre, čo robí a má strach iba z toho, aby ho niekto nemohol nakoniec obviniť z podnecovania rasovej nenávisti.

Ja iba žasnem, ako môže dovoliť šéf spravodajstva uverejniť takýto článok, keď dobre vedia, aká je zlá situácia na Slovensku, že ľudia v strachu pred budúcnosťou sa snažia vybiť svoju zlosť, beznádej na niekom a najvhodnejší sa zdajú na to Rómovia.

 

Možno som naivná, ale myslím, že by to malo byť skôr naopak. Médiá by mali viesť ľudí k tomu, aby rozumne uvažovali a nehľadali vinníkov medzi obeťami, ale ukázali na skutočných vinníkov za stav, v akom sa zmieta naša ekonomika...ale na to asi nemajú ,,gule,,...a tak na tomto spravodajskom portáli nájdete kopu takýchto štvavých článkov a hlúpostí typu - zadok Justina Biebera, či s kým sa bozkával Harry Potter.

Čoraz viac sťažností na hĺúposť redaktorov za takéto príspevky v spravodajstve čítam v komentároch pod nimi, ale nezdá sa, že by im to vadilo, veď sledovanosť im neklesá...no nedávno som čítala aj také komentáre, kde sa ľudia vyhrážali hromadným zablokovaním tohto portálu na najpočetnejšej sociálnej sieti a to by už mohol byť riadny pruuuser....

Helena Kmeťová.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?