Pre koho budú Špeciálne školy?

Autor: Helena Kmeťová | 29.1.2013 o 15:27 | (upravené 29.1.2013 o 16:00) Karma článku: 13,63 | Prečítané:  895x

Pán Peter Pollák, splnomocnenec pre Rómske komunity, je zdá sa odborník aj na špeciálne školstvo a detskú psychologickú diagnostiku.   Podľa neho deti s ľahkým mentálnym postihnutím sú zle zdiagnostikované a tým pádom aj nesprávne zaradené do Špeciálnych - Osobitných škôl. Síce nespochybňuje význam týchto škôl, ale tieto ľahko mentálne postihnuté deti, by mali byť integrované v normálnych základných školách, aby špeciálne školy neprodukovali budúcich profesionálnych poberateľov sociálnych dávok. Argumentuje aj nemalými finančnými prostriedkami, ktoré štát vynakladá na deti v špeciálnych školách a koľko by štát ušetril...

No ale pre koho potom špeciálne školy vlastne budú? Veď do takýchto škôl chodia takmer výlučne deti s ľahkým mentálnym postihnutím, neschopné zvládať učivo na normálnych základných školách..

Tak si to skúsme predstaviť v praxi, vlastne si to ani veľmi nemusíme predstavovať, lebo mnohí sme to zažili, či už ako žiaci, rodičia, či učitelia, čo to všetko obnáša, keď sa deti s hoci aj ľahkým mentálnym postihnutím umiestnia medzi ,, normálne,, deti.

V prvom rade, trpeli ostatné deti, pretože učiteľ vynakladal všetku svoju energiu na začlenenie tohto dieťaťa, často bez úspechu..dieťa nie len že nestíhalo v učení za ostatnými deťmi, často k tomu boli pridružené poruchy správania, keďže sa cítilo iné, potrebovalo si svoje  komplexy, hnev, dokazovať inak..bitkou spolužiakov, vulgárnymi nadávkami učiteľom, nesústredením na učivo, vyrušovaním...výsledok...vynervovaný učiteľ a deti - celá trieda zaostávajúca s učebnou látkou za inými triedami v rovnakom ročníku.

 

Bolo by riešenie, keby dieťa dostalo svojho osobného asistenta, ale to si školy dovoliť nemôžu a to vôbec nezapadá do koncepcie ,,šetrenia,, pána Polláka.

 

Akú má takéto dieťa budúcnosť? Keďže nezvláda učivo a nemá sa mu kto špeciálne venovať, samozrejme prepadá, alebo prechádza ročníkmi iba z milosti učiteľov, za veľkého orodovania rodičov.

Prijmú toto dieťa niekde na strednú školu? Dostane sa aspoň na Stredné odborné učilište? Málokedy...väčšinou strávi povinnú školskú dochádzku na základnej škole, vyjde zo 6 - 7 ročníka a rozšíri rady nezamestnaných, pretože bez aspoň výučného listu nemá šancu sa nikde zamestnať.

 

A teraz nech pán Pollák porozmýšľa, či takémuto dieťaťu, nie je lepšie medzi deťmi s rovnakým postihnutím, kde sa nebude cítiť menejcenné, kde vďaka špeciálnym pedagógom bude zvládať učivo v pomalšom, jemu vyhovujúcom tempe, bez stresov, bez posmievania....nemá od hora až dole na vysvedčení samé nedostatočné a dokonca má šancu aj ďalej sa vzdelávať.

Pán Pollák možno netuší, že pre tieto deti sú aj špeciálne Stredné odborné učilištia, kde sa majú možnosť vyučiť v rôznych odboroch, ako napríklad kuchár, či záhradník...

Nech zváži, či s výučným listom nie je toto dieťa lepšie umiestniteľné na trhu práce, ako žiak, čo síce skončil základnú školu so zdravými deťmi, ale nemá v rukách nič a vďaka tomu, že nebol nikto, kto by korigoval poruchy v jeho správaní a usmerňoval ho správnym smerom, je celkom možné,  že jeho prvé kroky v dospelosti povedú na šikmú plochu...

 

 

 

Viem a som si toho vedomá, že na Rómskych deťoch sa v mnohých školách pácha krivda, keď rómske dieťa je automaticky, už iba pre svoj pôvod zaradené do špeciálnej školy. Je na rodičoch, aby sa proti tomu ohradili, aby opätovne žiadali pre svoje dieťa psychologický posudok, či do takejto školy skutočne patrí a žiadali nápravu ak sa ukáže, že je úplne zdravé a nepatrí do špeciálnej školy.

No je aj na rodičoch, aby svoje deti posielali do predškolských zariadení, kde sa naučia okrem iného aj lepšie po Slovensky, lebo často je to prekážka pri vyučovacom procese, keď dieťa nerozumie, čo od neho učiteľ vlastne chce.

 

 

No ak je dieťaťu diagnostikovaná ľahká mentálna porucha, mali by rodičia deťom dopriať stráviť školskú dochádzku medzi seberovnými deťmi a zbytočne ich nestresovať a nezhoršovať ich stav.

Nad týmto by mal pán Pollák pouvažovať skôr, ako niečo neuvážené vypustí do éteru.

Ja viem, že teraz stačí pre verejnosť pár kúzelných slov typu ,, poberatelia sociálnych dávok ,, a už všetci tlieskajú...no tento populistický krok by nás ,, daňových poplatníkov,, vyšiel sakramentsky draho...

 

Helena Kmeťová

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?