Dva rómske tábory, alebo Tanko verzus Pollák.

Autor: Helena Kmeťová | 7.5.2013 o 17:59 | (upravené 7.5.2013 o 18:08) Karma článku: 4,34 | Prečítané:  345x

Zdá sa, že Rómski aktivisti, politici, novinári, politológovia a aj samotní Rómovia sa rozdelili na dva tábory. Jedni podporujú splnomocnenca pre Rómske komunity Petra Polláka a druhí zasa predsedu strany Rómskej únie na Slovensku Františka Tanka.

Pozvanie prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, ešte viac zvýraznilo tieto dva tábory a akoby vytýčilo hranice. Mnohí sa pýtali, čo vyrieši toto stretnutie, skepticky a aj s posmechom to niektorí komentovali. Je výnimočné, že hlava štátu prijala zástupcov Rómskej politickej strany vôbec a predstavitelia strany dostali po prvý krát príležitosť oficiálne predložiť svoj projekt riešenia Rómskeho problému. Ukázali, že z ich strany nejde len o kritiku doterajšieho ničnerobenia Petra Polláka, ale prichádzajú aj s konkrétnymi riešeniami. Že to nebolo iba také oficiálne prázdne stretnutie plné fráz svedčí aj to, že miesto vyhradenej pol hodiny na prijatie, bola nakoniec hodina aj pol intenzívnych rozhovorov. Ivan Gašparovič sa o rómsky problém skutočne zaujíma a nie je mu život v rómskych komunitách úplne neznámy, veď pochádza z Poltáru, kde je veľmi silná rómska komunita. Keď sa prezidentovi posťažovali na ignoráciu zo strany vládnych predstaviteľov, prisľúbil im, že sa bude snažiť sprostredkovať zástupcom SRU-SK buď s premiérom, alebo s Ministrom práce a sociálnych vecí Jánom Richterom, ktorého chcú oboznámiť so svojou myšlienkou zriadenia Rómskej pracovnej agentúry, ktorá by v každom meste , v oblastiach s vysokou koncentráciou rómskej populácie intenzívne hľadala prácu pre Rómov. Lebo ako Tanko zdôraznil, predovšetkým o to ide aj v našich protestných pochodoch, chceme prácu a nechceme nič zadarmo. Stretnutie s prezidentom ale nezastaví Rómske protesty a ten najbližší bude 15.5. v Bratislave pred Ministerstvom práce a sociálnych vecí, Uradom vlády a pred Národnou radou.

 

Odozva na toto stretnutie nenechala dlho na seba čakať, či už zo strany splnomocnenca pre Rómske komunity, ktorý označil Tanka za klamára a jeho kroky za populizmus. Nuž, je to na polemiku, kto je väčší klamár, či pán Tanko, ktorý doteraz nikomu nič nesľuboval, nepúšťa do éteru prázdne frázy a dožaduje sa iba predvolebných sľubov vládnucej strany Smer, alebo pán Pollák, ktorý akoby zabudol že je Róm, že Rómovia ho volili a že je splnomocnencom pre Rómske komunity a nie splnomocnencom svojich šéfov Matoviča a Kaliňáka. Opatrenia, ktoré chystal proti Rómom, by dostali tých najchudobnejších úplne na kolená a nič by neriešili, pokiaľ sa nevyrieši problém so zamestnanosťou. Veľké kauzy, ktoré nahrávajú nacionalistom a pomáhajú rozdúchavať rasovú nenávisť ako nevyriešené pozemky pod osadami, či spor Dobrovodského so svojimi susedmi doteraz nie sú vyriešené, ale pán Pollák inak stíha plesy, veľkolepú oslavu dňa Rómov, financovanú s prostriedkov určených na rómsky problém, a iné aktivity.

 

Ako som už spomínala na začiatku, existujú tu dva tábory, kľudne by sme to mohli nazvať aj tak, že jeden tábor je závislý na financiách úradu splnomocnenca a preto bude do nebies vychvaľovať ničnerobenie Petra Polláka, len aby im nestopol financie, čo by ich dostalo na dlažbu a druhý tábor je finančne nezávislý a tým pádom si môže dovoliť ten luxus riadiť sa svojim zdravým rozumom a prejaviť svoje vlastné názory. Kam sa milí čitatelia zaradíte vy, je už len na vás, ja v tom mám úplne jasno.

 

Helena Kmeťová.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?